Tema broja – Mediji i njihov utjecaj na mlade

Zarobljeni u mreži mržnje

Opasnosti na internetu postale su ozbiljan problem. Djeca često maltretiraju drugu djecu iz šale, ne shvaćajući koliko štete si međusobno nanose.

Što je to „internet nasilje”?

Virtualno zlostavljanje (elektroničko nasilje) je svako namjerno, ponavljano i agresivno ponašanje uporabom medija ili društvenih mreža, čija je namjera oštećivanje ili zlostavljanje drugih.

Kako unaprijed spriječiti „internet nasilje”?

Ne postoji uzalud uzrečica “Bolje spriječiti nego liječiti”. Roditelji bi ju u ovoj situaciji trebali koristiti. Što to znači? To znači da bi roditelji trebali biti upoznati s time kako njihova djeca provode vrijeme na internetu. Kada ili ako pronađu nešto neprimjereno, odmah trebaju poduzeti korak više. Trebaju razgovarati sa svojom djecom o tome i pokazati to učitelju, pedagogu, psihologu…..

“Cyberbullyng” engl.  je vrlo čest u današnje vrijeme i mnogi od nas imaju ozbiljne posljedice iako se ne vide na vani. Djeca vrijeđaju druge na osnovu fizičkog izgleda i manjih pogrešaka, rade naljepnice i šalju fotografije i snimke drugih bez njihova dopuštenja. Neka djeca se time ponose, a neka pak srame jer shvaćaju ozbiljnost toga što su napravili. Ispitali smo učenike naše škole o njihovim viđenju nasilja na internetu i iskustava međusobna maltretiranja, evo sto su nam rekli:

Roberta Đonlić i Tia Perinčić